JECS GÁBOR - Magyaróriás Tenyésztő Galambjai
Menü
     
Cikkek
     
További honlapok
     
Aktuális tennivalók

Aktuális tennivalók:


Tombol a hideg, ilyenkor mi galambászok vastagabban öltözünk, befűtjük otthonainkat, alváskor téli paplannal takarózunk és vitamindúsabban étkezünk. De vajon mit kapnak meg ezekből a szolgáltatásokból kedvenceink. A rendkívüli hideg bizony felrúg minden szabályt és nekünk a gondoskodó gazdáknak, sokkalta több figyelmet kell fordítanunk galambjainkra. Az előzőeknél jobban oda kell figyelni galambházunk hiányosságaira, az elhelyezési problémákra, takarmányra, ivóvízre és még sok-sok dologra egyaránt.
Néhány gondolat a takarmányozásról: ebben az időben megfelelő „fűtőértékű” eleségről kell gondoskodnunk. Mint a legfőbb energiaforrás a kukorica jöhet számításba. Mindegy, hogy milyen a színe csak egészséges legyen. És ha megfigyeljük, akkor ezt most sokkal szívesebben fogyasztják. Kiváló fűtőértéket jelentenek az olajos magvak is, de kedvezőtlen élettani hatásuk miatt jobb, ha a kukoricánál maradunk.
Oda kell figyelni az ivóvízre is. Tudom, hogy nehéz megoldani, de tudni kell azt, hogy a jeges jégkásás víz fogyasztása bélhurutot okoz, ami hasmenéssel jár és fokozottabb vízbevitelre készteti a szervezetet, és az a víz ugye normális mennyiségben is bélhurutot okoz, most többet iszik ami a bélhurut visszafordíthatatlanná válását segíti elő. Praktikus dolog az itatómelegítő, de ha nincs, akkor jobb megoldás, hogy elvesszük előlük a vizet és naponta többször megkínáljuk őket.
A hideg idején több vitaminra van szükség, a hosszú nap nélküli időszak bizony a galambok szervezetét is próbára teszi. Minden galambásznak tudni kell, hogy mindig a legjobb a legfogékonyabb, ezért a túlfinomult szervezetű példányok sokkal több támogatást igényelnek, mint az erősebb szervezetű társaik. A segítségre vitaminok sokasága áll a gondos gazda rendelkezésére. Én magam egy holland multivitamint használok, amit a Monori börzén vettem és ami igazán kiváló termék. Nem az ivóvízbe teszem, hanem a tiszta takarmányra, ennek módszere a következő: 3 adag takarmány (hogy gyorsan elfogyjon) kilogrammonként 1 ml. Vitamin + 1 ml víz, alaposan összerázva és úgy feletetve, de fontos, hogy a takarmány pormentes legyen. Ez 3-4 napon keresztül ismétlendő. Utána Ekodiár, vagy Puridiár a vitaminnal azonos módon. Nagyon oda kell figyelni, hogy a takarmány elfogyjon 20-25 percen belül, mert ha túletetjük őket, akkor kiverik a szemet, majd később föleszik de közben már szennyezetté vált… és ez nem kívánatos, mert megint fertőzés forrása lehet
A galamb fog, azaz a gritt is lényeges dolog. A téli időszakban a galambok jobbára zárva vannak, így a természetben nem jutnak, ehhez hozzá, ami azért szerencsés is, mert csak azt veszik fel, amit mi akarunk és megkíméli a bezártság a fertőzött kavicsok elfogyasztását. Többféle a gritt is, van kagylódarás van teljesen vörös is amit eszméletlenül szeretnek a galambok, és ha a vöröset használjuk akkor az maradéktalanul elfogy, míg a vegyesből bizony sok minden ott marad. Szintén a börzén vetten egy szögletes vödörben levő belga készítményt melynek neve VITA, vörös és ánizs illatú por amit kiürült PIT-POT-os tégelyben teszek eléjük és ezt is eszméletlenül szeretik.
Az eddigieket összegezve, ha fenti dolgokban többet teszünk értük, akkor azzal, ha kis mértékben is, segítünk a kemény tél átvészelésében.
A második dolog az elhelyezés. A nedves és nyirkos dúcok bizony állandó problémát okoznak. És a nagy hidegben a téglából épült galambházak nagy része ilyen, mert nem képes megtartani a nappal melegét. Ezt a falakra „kiült” zúzmara is bizonyítja. A magas páratartalom a galamb hőszabályozó „funkcióját” teszi lehetetlenné. Tehát ez a hiányosság nagyon összetett problémát okoz, melynek megoldása bizony nem könnyű feladat. Az egyik megoldás, ha a legkeményebb fagyban, és éjszaka is szellőztetünk, a másik, ami ugyan költségesebb, burkoljuk belülről a falakat, melyre nagyszerűen alkalmas a „kopasz” bútorlap, ez hézagmentes és hőhíd nélküli felületet ad, páralekötő képessége is kiváló, vele egy fokkal komfortosabb a galambház. Az aljzat szigetelésére kitűnően megfelel, a sajnos egyre nehezebben beszerezhető penészmentes borsószalma, mely szőnyegként áll össze, és azon szívesen időznek a szárnypajzsukra fekvő galambok. Ha ezt nem tudjuk beszerezni, illetve elhasználódása után kezelni, akkor szóba jöhet a pormentes gyaluforgács, vagy az úgynevezett stílfűrészelésnél keletkezett nagyobbszemcsés fűrészpor, ami elfekszik az aljzaton, és a szárnymozgással keletkezett légmozgás sem kavarja fel. De fontos, hogy ez is száraz és penészmentes legyen. Még egy nagyon veszélyes hátulütője van a magas páratartalommal bíró galambházaknak. A galamb a hőszabályozást a tollak felemelésével, felborzolásával fokozza, azaz minél több levegőt (ami kiváló hőszigetelő) zár be annál védettebb a hideg ellen, de a magas páratartalom becsapja őt és ez a funkció nem működik, tehát a galamb megfázik...Szóval végigolvasva a leírtakat, megállapíthatjuk, hogy még a 21-ik században sem találtak ki a fánál ideálisabb galambházra való anyagot. A lábakon állónak viszont az aljzatát legalább 5-cm vastagságúra tervezzük. És ezt a témát talán le is zárhatjuk, hogy egy izgalmasabb témába, az egészségügybe kezdjünk bele.
Ennél a szakasznál előre kell bocsátanom, hogy úgy a humán, mint az állatgyógyszer gyártása forgalmazása a világ talán legjövedelmezőbb üzlete, és ez fokozottan igaz a „hobby” állatok esetében. Bizonyítom ezen állításomat a Pro-Bact és a gazdasági állattartásban széles körben elterjedt Laktiferm árának összehasonlításával, tehát a hatás kis híján majdnem azonos de az első ára háromszorosa a másodiknak. Minden gyártó és minden forgalmazó a saját termékét tartja a legalkalmasabbnak a kúra folyamatában, és természetesen csak azt ajánlja. A mi galambjaink nem találkoznak idegen állatokkal, ellentétben a postagalambokkal, ahol az utaztatás esetén lehet, hogy több napra is össze vannak zárva. Így aztán nálunk a behurcolás lehetősége áll csak fenn. A legradikálisabban meg kell szüntetni, vagy minimálisra szűkíteni a „fluktuációt” (csúnya szó ez, de nincs rá jellemzőbb magyar). Ha veszünk, vagy viszünk haza galambot akkor azt karanténozni kell és erre nem elég a nyolc nap! Legalább 15 kell, hogy legyen. Tudomásul kell venni, hogy egy-egy bevitt példánnyal nemcsak a kívánatos tulajdonságokat visszük be dúcunkba, hanem egy sor olyan dolgot, ami később problémát, vagy súlyos veszteséget is okoz. Egy kialakult állomány „Megtanul”( természetesen a gazda óvó figyelmétől kisérve) együtt élni a dúcra jellemző kórokozókkal… Egyensúlyba marad és csak egy-egy stresszor vagy virulensebb törzs behurcolása bontja meg, billenti ki ezt az optimális egyensúlyi állapotot. A stresszorok okozója több dolog lehet, most elsősorban a hideg, az éjszaka folyamán a dúcba bejutni akaró rágcsálók, ragadozók, a külső neszek által megzavart pihenés, a hiányos ellátás, a gondatlan, passzív gazda, az élősködők zaklatása………stb………stb.
A probléma fennállásának első jele, a pehelytollak elmaradása (azaz a folyamatos váltás megállása) helyette „pálcát” dob a galamb. Második fokozatként megszűnik (eltűnik) a tollpúder, majd eltűnik a csőrdudor fehéren porozottsága. Fellép a jellemző hasmenés, (a széklet színét konzisztenciáját szakkönyvek sora mutatja be, kis energiaráfordítással mind megismerhető, ezt alapból kell tudni minden olyan társamnak, aki galambásznak tartja magát) És elkezdődik az a vesszőfutás, ami kudarcba viheti több éves munkánkat. Az előbb már utaltam a szakkönyvekre, azok fontosságára. Az elmúlt években kiadott Dr. Szűcs Lajos által írt GALAMBJAINK című szakkönyv állategészségre kitérő fejezete tökéletes és igazán értékes része a könyv tartalmának. Ugyanez igaz a Dr. Talabér Zsolt által írott galambegészségüggyel és a gyógyszerekkel foglalkozó munkája. Mindkét könyv elérhető közelségben kell, hogy legyen minden galambtartó számára. Nem akarok gyógyszerekről és alkalmazásukról írni, hiszen műszaki végzettségű emberként nem ezt tanultam, de hogy egy-két dologra utalok most arra több évtizedes tapasztalatom jogosít fel.
Tehát mik azok a rettegett betegségek, amelyek ellen több-kevesebb eredménnyel harcolunk:
1. Adenokoli
2. Salmonellózis
3. Coccidiózis
4. Coli
5. Trichomoniázis - Sárgagomb betegség.
De ezekkel még nincs vége a betegségek hosszú sorának, még van belőlük bőven,de nem egy átfogó egészségügyi programot kívánok leírni, hanem csak a felsorolt betegségek elleni harc megnyerésében kívánok tudásomhoz mérten segítséget nyújtani.
Kezdjük az utolsónál: a trichomoniázis minden dúcban és mindenkor jelen van. A betegség fellobbanásának egyik okozója a lúgos kémhatásúvá módosult emésztőrendszer, ezt elősegíti a mérhetetlen vízfogyasztás, az antibiotikumos kezelések utáni állapot, a stresszorok felerősödése, a szennyezett ivóvíz. Fékentartásában segít a savas ivóvíz, mely biológiailag erjesztett ecettel, tejsavbaktériumokat tartalmazó oldattal vagy akár citromlével érhető el. Jelentősége természetesen a prevencióban van, hatásuk gyógykezelés esetén elenyésző. Rigedazol, Dimetridasol, Ronidasol, Metrosol, lehet a gyógyszer, melyeknek az adagolására, alkalmazásuk időtartamára, a vízfogyasztásra oda kell figyelni, illetve pontosan betartani.
Az Enterokoli (Koli) megbetegedésre hátasosak a széles hatásfokú antibiotikumok, mint a Baytril, az Enrobioflox, Colistop stb. az utóbbi szer alkalmazásakor a bélflóra lúgosodása elmarad.
A Salmonellózis (Paratifusz) szintén elhulláshoz vezető betegség, gyógyszerei szintén széles hatásfokú antibiotikumok és a speciális Parastop, itt sem megy át lúgosba a bélflóra, de ha elkezdjük vele a kúrát akkor azt az előirt napig végig kell csinálni.
Az Adenokoli gyógyszere az Adenosan, de lehet ellene oltani is, és ennél a betegségnél a legfontosabb, ha már a vásárlási kényszerünknek engedünk csak a karantén lejárta után engedjük be a példányt dúcunkba.
A Coccidiózis is állandóan jelen van a galambházban, illetve galambjainkban, ellene viszonylag könnyű a védekezés, illetve az egyensúly fenntartása. Sulfacox-T, Sulfadimidin-Pg., Baycox, Trisulmix, TS-Solutio a hatékony gyógyszere. Az utolsó kettő nagy segítség a Coli és a Salmonella elleni harcban is.
A teljességhez hozzátartozik, hogy a betegségek szinte soha sem jelentkeznek egyedül. Mindig több oldalról támadják a fogékonnyá vált szervezetet. Kezelésüket mindig a legsúlyosabb veszteséget okozónál kell kezdeni és szisztematikusan végig kell csinálni és ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban akkor szakemberhez kell fordulni. Célravezető lehet havi alkalommal egy prevenciós kezelés alkalmazása, melyre nagyon alkalmas a TS-Solutio összetett hatása, mivel egészségesen tartja a bélfalakat, ami azért jó mert a coli és a paratifusz kórokozója a bélfal erózióján, nyálkahártya felmaródásán tud bekerülni a véráramba. A légzőszervek betegségeiről majd a folytatásban írok....

Forrás:
http://www.pergoklub.extra.hu

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
     
Elérhetőségem
Jecs Gábor

3700 Kazincbarcika
Csalogány út 20.

Tel: 06-30-828-4059
jecs.gabor@citromail.hu

     
Naptár
2023. Március
HKSCPSV
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
     
Látogatók
Indulás: 2007-11-03
     

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!